Thoughtful technology to help prevent food waste. Count on Hotpoint to take care of your fresh and frozen food.
Super Silent
At just 34 dBA, this fridge goes unnoticed, working quietly in the background.
01514020919Support Center
01514020919Customer Service
£469.00
Thoughtful technology to help prevent food waste. Count on Hotpoint to take care of your fresh and frozen food.
Super Silent
At just 34 dBA, this fridge goes unnoticed, working quietly in the background.
General information |
|
| Brand | Hotpoint |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Warranty | 1 year labour/10 years parts |
| Maximum Noise Level | 34dB(A) re 1 pW |
| Condition | New |
| Form Factor | Built in |
| Door fixing type | Door-on-door |
Dimensions |
|
| Height | 177cm |
| Width | 54cm |
| Depth | 55cm |
Fridge Details |
|
| Number of shelves | 5 |
| Fridge Capacity | 262L |
Features |
|
| Reversible Door | yes |
Start Your Appliances Shopping with Essentials Depot
applicable on all orders
All orders above £100
When you sign up
Mega Discounts
Within 14 days
Comfort starts with the Right Appliance
© 2025 Essentials Depot Limited. All rights reserved
01514020919 Working 09:00 - 18:00
Up to 15% discount on your second order.
No products in the cart.