Washing the pots is no fun, especially after a family meal, but this electriQ dishwasher takes that task off your hands. With a 12-place capacity and adjustable upper basket, you’ll have no problems fitting everything inside, safe in the knowledge everything will be spick and span at the end of the cycle. And, with Intensive, ECO, Rapid and 90-minute programmes, you can wash the pots your way, knowing they’ll be cared for. For those smaller loads, the half-load function does the job.
electriQ Integrated Dishwasher – White control panel
£194.97
- 12 place setting capacity
- Quick wash: Can get dishes washed in just 30 minutes
- Half Load:Offers efficient washing of smaller loads
- Adjustable upper basket offers easy flexible loading
- Intensive program: Tackles tough stains and burnt-on bits
- ECO function reduces energy and water consumption
- Delay cycle start by up to 9 hours, so you can fit your wash around your day
- Enjoy no disruptions with quiet performance
SKU: eq60dwint
Categories: Dishwashers, Integrated Dishwashers
Dimensions & Spec
Installation |
|
| Own furniture door required | yes |
| Door Hinge Type | Fixed |
| Voltage (Volts) | 220-240V |
| Water Supply | Cold Fill Only |
| Box Of Contents | Dishwasher, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Key Information |
|
| Brand | electriQ |
| Fit Type | Fully Integrated |
| Place Settings | 12 |
| Warranty | 1 year warranty |
Features |
|
| Start Timer Delay (Hrs) | 9H |
| Upper Basket Adjustable | yes |
| Cutlery Tray | yes |
Programmes |
|
| Drying Method | Hot air |
| Number of Programmes | 4 |
| List of programmes | Intensive, Eco, 90 min and Rapid |
| Quick Wash Cycle | yes |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 49dB |
| Energy efficiency rating | E |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 0.9kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 258kWh/year |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 11L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 3080L |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 82cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 55cm |
electriQ Integrated Dishwasher – White control panel
£194.97














