This electriQ Table Top Dishwasher is compact but still offers a generous loading capacity. It can fit up to 8 place settings, whilst sit being the perfect size to sit neatly on the countertop or any other flat surface, making it just the appliance for small kitchens, holiday homes or those with small households. This countertop dishwasher can be placed freestanding, or it can also be integrated to create a seamless look in your kitchen. It’s easy to add this handy appliance to your kitchen. You’ll just need to connect the inlet and drain hose and plug it into a mains electricity supply. So, when you’re deciding where to place it, think about where it will connect. It has anti-leak and anti-flood protection too, so in the unlikely event of something going wrong, this dishwasher will instantly stop the water supply to protect your kitchen.
electriQ XL Mini Table Top Dishwasher – White
£184.97
- 8 place setting load capacity
- Auto Open Drying: Delivers improved, spotless drying
- Quick Wash: Gets dishes done in just 30 minutes
- Eco: Effective cleaning whilst saving energy
- Glass cycle cares for glassware whilst delivering sparkling results
- Intensive: Tackles tough stains and burnt on bits
- Start a wash when it suits you with the delay timer
- Compact design makes it perfect for caravans or small kitchens
SKU: EQDWTTXL-
Categories: Dishwashers, Freestanding Dishwashers
Dimensions & Specs
Installation |
|
| Adjustable plinth | No |
| Power Fuse (Amps) | 220-240V |
| Water Supply | Cold Fill Only |
Key Information |
|
| Brand | electriQ |
| Fit Type | Freestanding |
| Colour | White |
| Place Settings | 8 |
| Warranty | 1 year warranty |
Features |
|
| Start Timer Delay (Hrs) | 24hrs |
| Salt Indicator Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator Light | Yes |
| Automatic Open Door Drying | Yes |
Programmes |
|
| Drying Method | Open door drying |
| Number of Programmes | 7 |
| List of programmes | Eco, Glass, 90 mins, Rapid, Universal, Intensive and Self-cleaning |
| Quick Wash Cycle | Yes |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 49dB |
| Energy efficiency rating | D |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 0.584kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 1620W |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 6.5L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 1820L |
| Washing Performance Rating | 1.125 |
| Drying performance rating | 1.065 |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 60cm |
| Width | 55cm |
| Depth | 50cm |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 595mm |
| Boxed Width | 605mm |
| Boxed Depth | 555mm |
electriQ XL Mini Table Top Dishwasher – White
£184.97















