The Hotpoint WMTF 722U UK N AntiStain Top Loading Slimline Washing Machine offers the perfect solution for tight spaces in your household thanks to its compact design and 7kg load capcity. Special programs including Baby cycle, Delicates and the innovative Anti Stain technology which removes 20 of the most stubborn everyday stains in one wash without pre-soaking.
Hotpoint Anti-Stain 7kg 1200rpm Top Loading Washing Machine – White
£349.00
- 7kg Load capacity
- Anti Stain: Removes difficult stains, without pre-treating
- Quick Wash: Wash up to 3kg in only 15 minutes
- Energy Saver: Achieve excellent wash results whilst saving energy
- 18 wash programmes to choose from
- Effortless Unloading: Drum automatically positions for easy access
- Space-Saving Design: Slimline build ideal for tight spaces
- Start a wash when it suits you with the delay timer
SKU: WMTF722UUKN-1
Categories: Freestanding Washing Machines, Laundry, Washing Machines
Dimensions & Spec
Key Information |
|
| Brand | Hotpoint |
| Fit Type | Freestanding |
| Colour | White |
| Washing Capacity (Kilograms) | 7kg |
| Maximum Spin Speed (Revolutions Per Minute) | 1200rpm |
| Warranty | 1 year labour/10 years parts |
Features |
|
| Variable Spin Speed | yes |
| Start Timer Delay (Hrs) | 24H |
Performance |
|
| Washing Noise Level (Decibels) | 59dB |
| Maximum Noise Level (Decibels) | 76dB |
| Energy efficiency rating | E |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 1.05kWh |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 9200L |
| Washing Performance Rating | A |
| Spinning Performance Rating | C |
Programmes |
|
| Number of Programmes | 18 |
| List of programmes | Cotton, Syntehtics, Anti Stain, Mini, Delicates, Wool, Baby, Mix 15, Mix 30, Mix 60, Jeans, Eco 40-60, 20C, Rinse & Spin, Spin, Drain, Eco Cotton |
| Quick Wash Cycle | yes |
| Quick Wash Cycle Time | 15mins |
| Cold Wash | no |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 90cm |
| Width | 40cm |
| Depth | 60cm |
| Weight (Kilograms) | 57kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 940mm |
| Boxed Width | 450mm |
| Boxed Depth | 700mm |
Installation |
|
| Loading Position | Top |
| Door Hinge Position | Left |
| Adjustable feet | yes |
| Voltage (Volts) | 220-240V |
| Frequency (Hertz) | 50Hz |
| Power Fuse (Amps) | 13A |
| Water Supply | Cold Fill Only |
| Overflow protection | Full Aquastop:Tray + 1 Eltek |
| Approval certificates | CE |
| Box Of Contents | Washing machine, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Hotpoint Anti-Stain 7kg 1200rpm Top Loading Washing Machine – White
£349.00













