The same dishwashing power in a compact space with the Hotpoint HF9E 1B19 B UK Slimline Dishwasher. It measures just 45cm wide and can fit up to 9 place settings, so when you don’t have the space for a full-sized dishwasher, there’s still no need to wash up by hand. It features seven programs to choose from, to suit any load. A long-lasting stainless steel tough interior that protects and cleans.
Hotpoint Freestanding Slimline Dishwasher – Black, Quick Wash
£214.00
- Slimline design with 9 place settings capacity
- Intensive Wash: Tackles stubborn stains with sparkling results
- Quick wash: Can get dishes washed in just 30 minutes
- FlexiLoad: Offers flexible and easy loading
- Whisper-quiet: No disruptions with quiet performance
- 7 programmes to choose from
- Start a wash when it suits you with the delay timer
- 1 Year Warranty for peace of mind
SKU: HF9E1B19BUK-
Categories: Dishwashers, Freestanding Dishwashers
Dimensions & Specs
Installation |
|
| Own furniture door required | No |
| Adjustable feet | Yes – all from front |
| Adjustable plinth | No |
| Power Fuse (Amps) | 13A |
| Approval certificates | CE,UKCA,UL |
| Box Of Contents | Dishwasher, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Key Information |
|
| Brand | Hotpoint |
| Fit Type | Freestanding |
| Colour | Black |
| Place Settings | 9 |
| Warranty | 1 year labour/10 years parts |
Features |
|
| Start Timer Delay (Hrs) | 12H |
| Salt Indicator Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator Light | Yes |
| Upper Basket Adjustable | Yes |
| Smart Connectivity | No |
Programmes |
|
| Drying Method | Static |
| Number of Programmes | 7 |
| List of programmes | Glass, Half load permanent, Intensive 65, Rapid, Eco, Availability of short program, Pre Wash, Eco 50 |
| Quick Wash Cycle | Yes |
| Maximum Wash Temperature (°Celsius) | 70C |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 49dB |
| Energy efficiency rating | F |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 0.834kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 238kWh |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 11.5L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 3220L |
| Washing Performance Rating | A |
| Drying performance rating | A |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 85cm |
| Width | 45cm |
| Depth | 59cm |
| Weight (Kilograms) | 34.9kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 890mm |
| Boxed Width | 500mm |
| Boxed Depth | 675mm |
Hotpoint Freestanding Slimline Dishwasher – Black, Quick Wash
£214.00










