Say goodbye to washing up arguments with the Indesit D2I HL326 UK Integrated Dishwasher. It offers a large 14 place settings capacity and an adjustable basket for flexible loading, allowing you to wash bigger items like pots and pans. Low noise levels keep your kitchen quiet.
Indesit Fast&Clean Integrated Dishwasher – White control panel
£204.00
- Large 14 place setting capacity
- Fast&Clean: Effecting cleaning in just 28 minutes
- Push&Go: Clean and dry dishes in just one push
- Intensive program: tackles tough stains and burnt-on bits
- Adjustable upper basket offers easy flexible loading
- Low water usage
- Quiet performance
- 1 year labour and 10 years parts Warranty
SKU: D2IHL326UK
Categories: Dishwashers, Integrated Dishwashers
Dimensions & Spec
Installation |
|
| Own furniture door required | yes |
| Adjustable feet | All feet |
| Adjustable plinth | no |
| Door Hinge Type | Fixed |
| Power Fuse (Amps) | 13A |
| Water Supply | Cold Fill / Hot Fill |
| Approval certificates | CE,UKCA,UL |
| Box Of Contents | Dishwasher, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Key Information |
|
| Brand | Indesit |
| Fit Type | Fully Integrated |
| Colour | White |
| Place Settings | 14 |
| Warranty | 1 year labour/10 years parts |
Features |
|
| Salt Indicator Light | yes |
| Rinse Aid Indicator Light | no |
| Upper Basket Adjustable | yes |
Programmes |
|
| Drying Method | Static |
| Number of Programmes | 5 |
| List of programmes | Eco, Intensive, Mixed, Fast&Clean, Push&GO |
| Quick Wash Cycle | yes |
| Maximum Wash Temperature (°Celsius) | 70 |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 46dB |
| Energy efficiency rating | E |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 0.95kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 266kWh |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 9.5L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 2660L |
| Washing Performance Rating | A |
| Drying performance rating | A |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 82cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 56cm |
| Weight (Kilograms) | 35.5kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 910mm |
| Boxed Width | 625mm |
| Boxed Depth | 675mm |
Indesit Fast&Clean Integrated Dishwasher – White control panel
£204.00










