The Samsung Series 5 AI Energy WW11DG5B25AHEU Washing Machine offers an extra-large 11kg capacity with 1400rpm spin speeds which helps to remove moisture from washing to help it dry quicker. It offers 14 wash programmes to tackle any laundry needs including Super Speed which thoroughly cleans a load in 39 minutes. Plus, it exceeds A Rated energy efficiency standards by up to 10%, delivering top performance while using less energy. Advanced features reduce wash time and cut energy use, saving you money and benefiting the environment—all without compromising on results.
Samsung Series 5 AI Energy 11kg 1400rpm Washing Machine – White
£349.00
- Extra-Large 11kg Load capacity
- AI Ecobubble™: Superior cleaning and enhanced fabric care
- Smart Wi-Fi Connectivity: Control from your smartphone
- Hygiene Steam: Deep cleaning and eliminates 99.9% of bacteria and allergens
- Super Speed: Thoroughly washes a load in 39 minutes
- Drum Clean+: Removes dirt and odour-causing bacteria
- Digital Inverter Motor: Delivers efficient and quiet performance
- A-10% Efficiency: 10% more efficient than A-Rated, so you save more off your bills
SKU: WW11DG5B25AHEU-1
Categories: Freestanding Washing Machines, Laundry, Washing Machines
Dimensions & Spec
Key Information |
|
| Brand | Samsung |
| Fit Type | Freestanding |
| Colour | White |
| Washing Capacity (Kilograms) | 11kg |
| Maximum Spin Speed (Revolutions Per Minute) | 1400rpm |
| Warranty | 5 years |
Features |
|
| Smart Connectivity | yes |
| Anti-Allergy | yes |
| Steam | yes |
Performance |
|
| Maximum Noise Level (Decibels) | 72dB |
| Energy efficiency rating | A |
| Spinning Performance Rating | B |
Programmes |
|
| Number of Programmes | 14 |
| Quick Wash Cycle | yes |
| Quick Wash Cycle Time | 15minutes |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 85cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 60cm |
| Weight (Kilograms) | 72.0kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 89cm |
| Boxed Width | 67cm |
| Boxed Depth | 68.8cm |
Installation |
|
| Door Hinge Position | Reversible |
| Adjustable feet | All feet |
| Box Of Contents | Washing machine, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Samsung Series 5 AI Energy 11kg 1400rpm Washing Machine – White
£349.00










