What’s In The Box?
Includes a fill hose, which will be packaged behind or inside the machine.
01514020919Support Center
01514020919Customer Service
£159.97
What’s In The Box?
Includes a fill hose, which will be packaged behind or inside the machine.
Installation |
|
| Own furniture door required | yes |
| Adjustable feet | All feet |
| Voltage (Volts) | 230-240V |
| Frequency (Hertz) | 50Hz |
| Power Fuse (Amps) | 13A |
| Water Supply | Cold Fill / Hot Fill |
| Approval certificates | Ce,Ul |
| Box Of Contents | Dishwasher, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Key Information |
|
| Brand | Indesit |
| Fit Type | Semi Integrated |
| Colour | White |
| Place Settings | 14 |
| Warranty | 6 month warranty |
Features |
|
| Start Timer Delay (Hrs) | 8H |
| Salt Indicator Light | yes |
| Rinse Aid Indicator Light | yes |
| Upper Basket Adjustable | yes |
Programmes |
|
| Drying Method | Condenser |
| Number of Programmes | 7 |
| List of programmes | Intensive 65, Rapid, Eco, Pre Wash, Eco 50 |
| Quick Wash Cycle | yes |
| Minimum Wash Temperature (°Celsius) | 70 |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 49dB |
| Energy efficiency rating | F |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 1.05kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 300kWh |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 12L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 3360L |
| Washing Performance Rating | A |
| Drying performance rating | A |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 82cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 56cm |
| Weight (Kilograms) | 32.5kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 910mm |
| Boxed Width | 625mm |
| Boxed Depth | 675mm |
Start Your Appliances Shopping with Essentials Depot
applicable on all orders
All orders above £100
When you sign up
Mega Discounts
Within 14 days
Comfort starts with the Right Appliance
© 2025 Essentials Depot Limited. All rights reserved
01514020919 Working 09:00 - 18:00
Up to 15% discount on your second order.
No products in the cart.