The Whirlpool WIC 3C26 N UK Integrated Dishwasher is designed for modern living, featuring a large 14 place setting capacity, perfect for larger households. With 8 wash programmes, including options for quick and efficient cleaning, it ensures superb washing and drying performance for all your dishes. The convenient start delay timer allows you to schedule washes at your convenience, making it easier to fit into your busy lifestyle. Enjoy the flexibility and efficiency of this integrated dishwasher, delivering sparkling results every time.
Whirlpool 6th Sense Integrated Dishwasher – ActiveDry, Silver control panel
£341.00
- Large 14 place settings load capacity
- Large 14 place settings capacity
- Natural Dry: Door opens automatically for better drying and energy savings
- 6th Sense: Sensors adjust settingss to save water and energy every cycle
- Quick wash cycle gets dishes thoroughly clean in just 30 minutes
- Eco: Effective cleaning whilst saving energy & water
- Adjustable upper basket offers easy flexible loading
- Intensive program: Tackles tough stains and burnt-on bits
SKU: WIC3C26NUK
Categories: Dishwashers, Integrated Dishwashers
Dimensions & Spec
Installation |
|
| Own furniture door required | yes |
| Adjustable feet | All feet |
| Adjustable plinth | no |
| Door Hinge Type | Fixed |
| Voltage (Volts) | 220-240V |
| Frequency (Hertz) | 50Hz |
| Power Fuse (Amps) | 13A |
| Water Supply | Cold Fill Only |
| Approval certificates | Ce,Ul |
| Box Of Contents | Dishwasher, water supply hose, drainage pipe, user manual |
Key Information |
|
| Brand | Whirlpool |
| Fit Type | Fully Integrated |
| Place Settings | 14 |
| Warranty | 2 year warranty |
Features |
|
| Start Timer Delay (Hrs) | 12H |
| Salt Indicator Light | yes |
| Rinse Aid Indicator Light | yes |
| Upper Basket Adjustable | yes |
| Cutlery Basket | yes |
| Cutlery Tray | no |
| Automatic Open Door Drying | yes |
Programmes |
|
| Drying Method | Open door drying |
| Number of Programmes | 8 |
| List of programmes | Glass, Intensive 65, Rapid, Pre Wash, Eco 50, Silent, Automatic programmes |
| Quick Wash Cycle | yes |
| Minimum Wash Temperature (°Celsius) | 70 |
Performance |
|
| Noise Level (Decibels) | 46dB |
| Energy efficiency rating | E |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Cycle) | 0.934kWh |
| Energy Consumption (Kilowatt Hour – Per Annum) | 265kWh |
| Water Consumption (Litres – Per Cycle) | 9.5L |
| Water Consumption (Litres – Per Annum) | 2660L |
| Washing Performance Rating | A |
| Drying performance rating | A |
Dimensions & Weight |
|
| Height | 82cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 56cm |
| Weight (Kilograms) | 35.5kg |
Boxed Dimensions |
|
| Boxed Height | 910mm |
| Boxed Width | 625mm |
| Boxed Depth | 675mm |
Whirlpool 6th Sense Integrated Dishwasher – ActiveDry, Silver control panel
£341.00






















